31ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γερωνυμάκη 13, Ηράκλειο
Τηλ: 2810-228361

"Σκουπιδόκουκλες", Α' τάξη

– Ανακύκλωση; Πρώτη φορά ακούω αυτή τη λέξη. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι δεν είμαι σκουπίδι, είπε το κοντολαίμικο μπλε μπουκάλι. Γιούπι! Γιούπι!
– Είδατε; Εγώ πάντα το έλεγα πως δεν είμαι σκουπίδι! είπε η κυρία ψηλολαίμα μπουκάλα.
– Αν δε βρισκόσουν εσύ, εγώ θα βρομούσα ακόμα. Ενώ τώρα σίγουρα θα ξαναμοσχοβολήσω άρωμα γιασεμιού, συμπλήρωσε χαρούμενο το μπουκαλάκι της κολόνιας.
– Ας μη χασομεράμε, μπουκάλι. Δρόμο για το εργοστάσιο. Ήρθε η ώρα να… ανακυκλωθούμε.

Από την είσοδό του έμπαιναν μπουκάλια μισοσπασμένα, άδεια, ξεθωριασμέμένα κι από την έξοδο έβγαιναν καλοφτιαγμένα, πολύχρωμα μπουκάλια!
– Θα γίνω πολύ όμορφο μόλις βγω από κει, είπε χαρούμενο το μπουκαλάκι της κολόνιας.
– Ποπό! Δεν πιστεύω στα μάτια μου! Θα ξαναγίνω καινούριο! πρόσθεσε το μπουκάλι της Βυσσινάδας.
– ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ; Ναι, ευχαριστούμε, είπε όλη η παρέα.
Και το ΄ριξαν σ΄ έναν τρελό χορό, που χόρευαν τρεις μέρες και τρεις νύχτες.

(Ματούλα Τόλκα, Η κυρία Ανακύκλωση και οι φίλοι της, απόσπασμα)

Ομοίως ανακυκλώθηκαν και τα τενεκεδένια κουτάκια και οι εφημερίδες. Έτσι και στο δικό μας εργοστάσιο ανακύκλωσης τα ρολά από το χαρτί υγείας μεταμορφώθηκαν σε κούκλες.

Skoupidokouklia

ΕΡΓΑΣΙΕΣ